Kapat

Biyografi

Atilla Güzel, 1984 yıllında Konya’nın Meram ilçesinde, geçimini hamallık yaparak sağlayan bir babanın ve ev hanımı olan bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelir. İlköğrenimine Meram Zafer İlköğretim Okulunda başlar. Okul hayatının ilk yıllarında spora elverişli fiziği öğretmenlerinin dikkatinden kaçmaz ve hayatında özel bir yere sahip olan sınıf öğretmeni Mustafa Nami Bağcı’ın yönlendirmesiyle kendisinden yaşça büyüklerin yer aldığı spor seçmelerine katılır. Bu yıllarda atletizm, voleybol, basketbol gib i branşlarda faal spor yaşamına ilk adımlarını atar. 1993 yılına gelindiğinde, sporda asıl kariyerini yapacağı branş olan güreşle tanışır. Güreşe ilgisi geçici değildir, iri, güçlü fiziğine uygun olan bu spor artık onun oluşmaya başlayan kimliğinin bir par çası haline gelir. Ortaokul için kaydını Ali Rıza Bahadır İmam Hatip Ortaokulu’na yaptırır. Bu okulda da yine onun yaşamına dokunacak idealist bir öğretmen karşısına çıkacaktır. Bu kişi Beden Eğitimi Öğretmeni Sümer Koçak’tır. Eski bir milli sporcu ve güre ş antrenörü olan Sümer Koçak ile okul sonrası zamanlarda özel olarak çalışır. Bu çalışmaların meyvesini kısa zamanda görür ve artık okul takımında sürdürdüğü sporu, kulüp takımı seviyesine taşıma zamanı gelir.

Profesyonelliğe İlk Adım ve Art Arda Gelen Başarılar…

Atilla Güzel, 1996 yılında Konya Büyükşehir Belediyespor kulübü adına Aksaray’da minikler bölge şampiyonasında bölge beşinciliğini kazanarak, kariyerinde ilk önemli başarıya imza atar. Ardından 2000 yılında Konya’da yapılan Yıldızlar Grekoromen St il Türkiye Şampiyonası’nda da Türkiye dördüncüsü olur. Bir yıl sonra Şanlıurfa’da düzenlenen Yıldızlar Grekoromen Stil Türkiye Şampiyonası’nda kariyerindeki ilk şampiyonluğu elde eder. Art arda gelen başarıları sonrası aynı yıl Milli Takımın yolunu tutar v e Bursa Uludağ’daki Milli Takım Kampına dâhil edilir. Çocukluğuna uzanan, Ay Yıldızlı bayrağı temsil etme hayalini
gerçekleştirdiği ilk uluslar arası organizasyon, 2001 yılında İzmir’de gerçekleşen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’dır. Kendi ifadesiyle bu turn uvada taşıdığı sorumluluk üzerinde ağır bir baskı oluşturur, ilk özel deneyiminde hissettiği bu baskı yüzünden hedeflediği başarıyı yakalayamaz, turnuvayı 6. olarak tamamlar.

Spor ve Eğitim Hayatını Birlikte Sürdürme Kararı…

Atilla Güzel, spor faaliyetlernin yanında eğitim hayatını da sürdürmeye karar verir. Aldığı bu kararda antrenörleri Diktehan Şahin ve Seyfullah Günaydın’ın yönlendirmeleri etkili olur. 2003 yılında Milli Sporcu Kontenjanından, Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Beden E ğitimi Öğretmenliği Bölümünde eğitime başlar. 2006 yılında Selçuk Üniversitesi ve Türkiye’yi temsil ettiği Dünya Üniversiteler Şampiyonası’nda birinci olur. Üniversite Yönetimi ve bölümündeki hocalar tarafından bu başarısı ile takdir gören Atilla Güzel için bu durum, yorucu antrenmanlarla birlikte eğitimini sürdürmenin zorluğunu aşmada
motivasyon kaynağı olur.

Minderde Alın Teriyle Kazandığı Hakkın Elinden Alınması

2007 yılında mezun olan Güzel, Şampiyon Milli Sporcu kontenjanından Konya’nın İsmil kasabası nda Atatürk İlköğretim Okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. 2008 yılında bir yandan öğretmenlik yaparken diğer yandan da sıkı antrenman programı eşliğinde Pekin Olimpiyatlarına hazırlanır. Aynı yıl Büyükler Türkiye Şampiyonu olur ve yine aynı yıla bir de U luslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası şampiyonluğu sığdırmayı başarır. Bu başarılar sayesinde bir kez daha milli formayı giyemeye hak kazanır. Finlandiya’da yapılan Avrupa Şampiyonasında da üçüncü olup kalifiye olarak 2008 Olimpiyat vizesini almaya hak kazandı.
Ancak minderde alın teriyle kazandığı hak, Milli Takım teknik kurulunca elinden alınır. Atilla Güzel, arkasında kendisini destekleyen güçlü bir takım, siyasi bir nüfuz olmadan tek başına elde ettiği başarıların yetersiz olduğunu üzülerek görür. Bir sene içinde elde ettiği başarılar ve kazandığı kalifikasyona rağmen Olimpiyatlara götürülmeyen tek sporcu olduğu da tarihe not düşülmelidir. Yaşadığı bu durumu etraflıca değerlendirip, benzer sorunları yaşamamak için 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Beled iyespor’a transfer olur.

Yeni Bir Sayfa: Oyunculuk Kariyeri

2008 yılında uluslar arası platformlarda antrenman yapmak amacıyla gittiği ABD’de yaşamında umulmadık yeni bir sayfa açılır. Burada Amerika Grekoromen Güreş Milli Takımda Antrenörlük yaparken, amatör oyunculuk eğitimleri alır ve kısa metrajlı filmlerde oynar. Kaliforniya’da bir süre modellik yapar ve Media Markt Okul is Coming reklam filminde oynar. Oyunculukta elde ettiği deneyim sayesinde TRT yayınlanan ve kısa sürede büyük ilgi gören Diriliş Ertuğrul dizisinde üç bölüm konuk oyuncu olur. Sırasıyla Türkler Geliyor Adaletin Kılıcı' filminde Akıncı Turhan karakterini, Kuruluş Osman adlı dizinin birinci ve ikinci sezonlarında Ayaz Alp karakterini ve TRT Belgesel’de ‘Savaşın Efsaneleri’ adlı projede Kral Lazar’ı canlandırır. Atilla Güzel sürdürdüğü aktif spor yaşamının yanında oyunculuk kariyerine de devam etmektedir.